Categorii
Actualitate

Competiţia Timishort din acest an, mai selectă ca niciodată

Organizatorii celei de-a treia ediţii a Festivalului Internaţional de Film Timishort, care va avea loc între 4 şi 8 mai 2011 la Timişoara, anunţă filmele din competiţie. Mai selectă ca niciodată, în acest an, competiţia Timishort cuprinde 12 scurtmetraje internaţionale înscrise în lupta pentru trofeul Timishort, acestora alăturându-li-se alte 8 scurtmetraje româneşti care au în vizor premiul oferit celui mai bun film românesc.

Astfel, în Competiţia Internaţională participă filme recente din 12 ţări, majoritatea în premieră naţională, dintre care trei producţii locale:

Snow, în regia lui Erol Mintas (Turcia/România), reprezintă a doua parte a trilogiei Mother and Son;

The woman and the dog, de Damien Manivel (Franţa);

Woman waiting, de Antoine Bourges (Canada);

The German Pavilion, de Juan Millares (Spania);

How to pick berries, de Elina Talvensaari (Finlanda);

13 ½, de Hasir Vafeiadis (Grecia);

Canopy Crossings, de Gary Yong (Thailanda);

The shower, de Maria Jose San Martin (Chile);

Paris/Sexy, de Ruth Paxton (Marea Britanie);

Thailand, de Zvika Buchenspanner, regizor de origine română născut la Rădăuţi (Israel/Palestina);

15 july, de Cristi Iftime, una dintre cele două prezenţe româneşti la festivalul de la Berlin de anul acesta (România);

The Box, de Mircea Gherghinescu (România), prezentat în premiera mondială.

Competiţia Naţională, noutatea Festivalului Internaţional de Film Timishort din acest an, numără opt titluri, două dintre ele în premieră mondială:

Skin, regizat de Ivana Mladenovic, film ce spune povestea unui fost deţinut care încearcă să-şi recupereze nu doar relaţiile din trecut, dar şi demnitatea;

Împuşcând căcatul, în regia tânărului Radu Ţigănaş în anul I la UNATC;

Apele tac (Silent River), în regia Ancăi Miruna Lăzărescu, o co-producţie româno-germană, al doilea titlu românesc din competiţia Berlinalei, câştigând şi o nominalizare la Premiile Academiei Europene de Film la Festivalul de la Tampere (Finlanda);

Categoria Grea, de Olivia Căciuleanu, a câştigătorul premiului de regie la festivalul studentesc Cinemaiubit;

Fotografia, în regia lui Victor Dragomir, care a câştigat o menţiune specială la festivalul de la Gijon;

Adulter, de Peter Kerek;

Draft 7, în regia Luizei Pârvu;

După amiaza în Drumul Taberei, de Vlad Trandafir.

Evenimentul este organizat de Asociaţia Română a Filmului Independent, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi al Institutului Cultural Român. Pentru mai multe informaţii, urmăriţi site-ul www.timishort.ro.