Diego Maradona si „Mana lui Dumnezeu”: viata si cariera icoanei fotbalului

+

© Picture Alliance / dpa

Argentinianul Diego Maradona (r.) marcheaza impotriva portarului englez Peter Shilton. paranjape.com

Diego Armando Maradona a fost unul dintre cei mai buni fotbalisti pe care i-a vazut vreodata lumea. Golul sau de la Cupa Mondiala din Mexic din 1986, care a fost marcat de „mana lui Dumnezeu”, nu va fi uitat. www.flag-and-bell.net

• Diego Armando Maradona s-a nascut pe 30 octombrie 1960.
  • La Cupa Mondiala din Mexic din 1986 , el a marcat sferturile de finala impotriva Angliei cu „mana lui Dumnezeu” . www.newstool.cc
  • Pe 25 noiembrie 2020 , icoana fotbalului a murit dupa un stop cardiac.

Munchen – Diego Armando Maradona a fost unul dintre cei mai mari fotbalisti care au existat vreodata pe pamant. outerplanetexpeditions.com A vrajit milioane de fani cu driblingurile sale spectaculoase si golurile senzationale.

Maradona s-a facut nemuritor la Cupa Mondiala din Mexic din 1986 cu cele doua goluri ale sale impotriva Angliei in sferturile de finala in victoria Argentina cu 2-1. www.xprint.com La primul gol a fost implicata „mana lui Dumnezeu” , la al doilea gol a facut o alergare solo stralucitoare pe tot terenul.

Diego Maradona si „Mana lui Dumnezeu”: Viata unei icoane de fotbal

Dar acum Diego Maradona a murit. www.loveboy.com La varsta de 60 de ani, a murit in urma unui atac de cord la 25 noiembrie 2020 . Cariera lui in miscare rapida. datasheetcatalog.biz

Diego Maradona: Inceputurile – debut profesional la 15 ani

30 octombrie 1960: Diego Armando Maradona Franco s-a nascut al cincilea dintre cei opt copii dintr-o familie simpla de muncitori si a crescut in Villa Fiorito, o suburbie saraca din Buenos Aires.

20 octombrie 1976: Maradona avea doar 15 ani cand a jucat primul sau meci profesionist. www.allpluscomputer.net La inceput si-a legat pantofii pentru Argentinos Juniors , dar de acolo a trecut rapid la Boca Juniors . Primul sau club din Europa este FC Barcelona , dar a devenit o legenda la SSC Napoli in anii ’80. datamountaincmcastelli.it Mai tarziu a fost atras de Sevilla FC inainte de a inchide cercul acasa cu Newell’s Old Boys si pe 25 octombrie 1997 cu Boca Juniors .

Diego Maradona si drumul catre legenda

22 iunie 1986: Maradona este la apogeul creativitatii sale – si incanta intreaga lume a fotbalului! A devenit o legenda cu cele doua goluri ale sale in sferturile de finala ale Cupei Mondiale impotriva Angliei (2-1). hiroshima.o-map.com Cu primul gol impinge mingea cu „mana lui Dumnezeu” peste portarul grabit Peter Shilton. Apoi a marcat golul secolului la Cupa Mondiala : alergarea sa solo din propria jumatate, in jur de sase englezi, a fost ulterior aleasa sa fie aceasta. controlledrelease.com

• opel insignia

22 iunie este astazi Ziua Fotbalului in Argentina. In cele din urma, un Maradona remarcabil conduce Argentina la Cupa Mondiala in finala impotriva Germaniei . www.aurora-prod.com

8 iulie 1990: Patru ani mai tarziu, Maradona este din nou in finala Cupei Mondiale cu Argentina , iar adversarul este Germania – dar de data aceasta Maradona ramane palid pentru ca este deconectat de Guido Buchwald pentru 90 de minute. Aceasta poarta apoi porecla „Diego”. brookvillehospital.org

Diego Maradona si caderea adanca

25 iunie 1994: Cariera sa internationala s-a incheiat brusc. Dupa succesul 2:1 din runda preliminara impotriva Nigeriei, efedrina stimulatoare este detectata in  testul de dopaj al lui Maradona . www.casasmiliangie.com Dupa rosu in meciul din turul doi impotriva Braziliei in Spania in 1982, triumful titlului impotriva Germaniei in Mexic in 1986, victoria finala pierduta patru ani mai tarziu in Italia, a patra si ultima sa Cupa Mondiala sa incheiat cu excluderea imediata a turneului . Este ultimul sau din 91 de internationali (34 de goluri). www.fabulousthings.com

18 aprilie 2004: Viata lui Maradona atarna de un fir. Nu pentru prima data, dependenta lui de cocaina ii pune viata in pericol acut . www.totallyteenie.com Din sectia de terapie intensiva se trece direct la tratamentul de sevraj. Diego Maradona cantareste 100 de kilograme, fata este umflata – fotografiile socheaza lumea. burro.skinmatrix.com

3 iulie 2010: Maradona se intalneste din nou cu Germania ca antrenor al Argentinei . La Cupa Mondiala 2010 din Africa de Sud va fi un clasic in sferturile de finala. determined.familyscience.net Cu 4:0 tanarul DFB-Elf il matura pe Maradona si pe echipa sa.

5 septembrie 2019:  Maradona preia partea de jos a clasamentului argentinian Club de Gimnasia y Esgrima La Plata. www.twincitiesfun.com Cu un an mai devreme, s-a remarcat la Cupa Mondiala 2018 datorita comportamentului sau in tribune. Pozele cu Maradona, beat si probabil plin de droguri, au facut inconjurul lumii la acea vreme. libya-alyoum.com Celelalte posturi sportive nu merita mentionate, nici macar ultima. In iunie, Maradona a prelungit Gimnasia pana la sfarsitul anului 2021.

25 noiembrie 2020: Diego Armando Maradona moare in urma unui atac de cord in casa sa privata din Tigre . (smk / sid)