Şocul zilei, din cadrul Turneului Diviziei B de baschet, a fost meciul dintre Timba Timişoara şi BC Timişoara 2. Orgolii mari la mijloc, nervi întini la maximum şi un meci cu răsturnări de situaţie. Cu trei jucători de la primă echipă în “starting 5″, Zoran Milencovici, Cătălin Petrişor şi Barâş Actaş, BC Timişoara 2 a început mai bine jocul, având la un moment dat un ecart de 11 puncte în faţa Timbei. “Biciuiţi” puternic de pe margine de Bogdan Murărescu, baschetbaliştii de la Timba au reuşit să se apropie de adversari, iar primul sfert s-a încheiat cu scorul de 19-21. Tot atâtea puncte a dat Timba şi în sfertul 2, însă “sateliţii” n-au reuşit decât 13, aşa că avantajul trecuse deja de partea BC Timba. Şi nici nu a mai fost cedat până la final. Cu Dragan Petricevic în tribună, alături de staff-ul administrativ, copiii de la BC Timişoara au încercat să-şi impresioneze audienţa. Iar de aici până la o încăierare nu a fost decât un pas, Aurelian Novac de la Timba şi Milencovici de la BC Timişoara, fiind despărţiţi de coechipieri. Sfertul 3 s-a jucat cap la cap, iar ultima parte a jocului a aparţinut în totalitate echipei BC Timba, care a învins cu 76-60. Nu pot să evidenţiez pe cineva anume. Toţi elevii mei au fost foarte buni azi. Este o victorie muncită şi meritată, cred eu. Ne dă un moral bun pentru jocul cu Mobitelco Cluj 2, a declarat antrenorul echipei BC Timba Timisoara, Bogdan Murărescu. În celelalte două jocuri ale zilei, U Mobitelco Cluj 2 a trecut la pas de Corona Braşov cu scorul de 80-52, în timp ce Gaz Metan Mediaş 2 a învins cu 75-63 pe BC Mureş Târgu Mureş 2.