BC Timba Timişoara a pierdut, marţi seară, amicalul susţinut în compania formţiei maghiare EnterNet-Vásárhelyi Kosársuli, chiar pe terenul acesteia. Deşi au început meciul în forţă, timişorenii reuşind să înscrie nu mai puţin de 26 de puncte în primul sfert, bănăţenii s-au înclinat la final în faţa maghiarilor, scorul fiind 72-60. Asta în condiţiile în care Timba a rulat tot lotul cu care a făcut deplasarea. Noi am început foarte bine, am marcat 26 de puncte în ptrimul sfert, dar apoi am introdus pe teren şi jucători care evoluează mai puţin. Nu ne-a interesat scorul, ci să vedem cum ne descurcăm, am vrut să lucrăm la relaţiile de joc, ne-a declarat antrenorul Bogdan Murăresu. La BC Timba Timişoara s-au remarcat Florin Popa şi Daniel Pătru, ambii marcând câte 17 puncte. Deşi astăzi bănăţenii trebuiau să mai joace un amical cu juniorii de la Hemofarm Vârşeţ, acesta nu se va mai desfăşura, sârbii solicitând amânarea partidei.