Invidioşi pe media de peste 20.000 de spectatori ai Craiovei, tot atâţia timişoreni au luat cu asalt stadionul „Dan Păltinişanu”. Şi dacă mai spunem la socoteală şi cele două victorii cu Mediaş şi CFR Cluj, bănăţenii aveau toate motivele să umple tribunele arenei de pe Bega. Acum era de datoria jucătorilor să le mulţumească şi să apropie Timişoara la două puncte de liderul Galaţi. Elevii lui Uhrin n-au stat pe gânduri şi s-au năpustit spre poarta lui Lung junior, Ghionea, în două rânduri, anunţându-şi serios candidatura pentru deschiderea scorului în primele zece minute ale partidei. Goga şi-a amintit că a marcat cu Gaz Metan, dar recidiva s-a lăsat aşteptată, atât el, cât şi Alexa ratând ocazii foarte bune. Replica olteană a venit de la Mihai Costea, care a zâmbit ironic după ce şutul său a ras vinclul lui Pantilimon. Zâmbetele în colţul gurii s-au transformat în hohote după ce Zicu a reuşit să atingă borna 13 în clasamentul marcatorilor din Liga 1. Şi din idol, Ianis devine legendă.  Axente zburdă în banda dreaptă, umileşte eroul mexicanilor Zoro, transformat în fundaş al Craiovei, iar Zicu trece din nou la minge. Şiret, machidonul trimite balonul în careu, Alexa şutează spre poartă, iar călcâiul „nelatinului” Magera face 2-0. Şi publicul o ia razna. Mai rămânea ca Goga să ducă ecartul la 3, dar a ratat incredibil cu poarta goală din 17 metri. Şi prima jumătate de meci se termină în uralele pubiclului: Zicu, Zicu, Zicu… Repriza secundă începe în foţă, dar Magera iroseşte o ocazie imensă a a încheia jocul în chiar primul minut. Zece minute mai târziu se revanşează şi face ca tabela să indice un sec, dar meritat 3-0. Şi s-a lăsat cu ironii gen „Serie B”. Poliştii au redus turaţiile, dar oltenii italianului Napoli n-au reuşit mai nimic, în schimb Axente a scos din minţi peste 20.000 de spectatori cu o ratare uriaşă. Copiat apoi de acelaşi Magera care a fost la câţiva centimetri de hattrick. Şi dacă cineva ţine ca fanii lui Poli să fie grizonaţi, acela este Axente. Nouarul alb-violeţilor  a ratat o nouă oportunitate imansă de a marca. Dar parcă devine deja o obişnuinţă. Care se repetă ciclic din 5 în 5 minute, timişorenii ajungând să scandeze numele lui Ricketts care se încălzeşte pe margine. Un recital de ratări incredibile a fost încheiat de duetul Goga-Ricketts care au „falsat” în faţa porţii oltene. Reverenţelui lui Magera în faţa Peluzei Sud par să încheie un meci domninat copios de Poli, dar Goga regăseşte rima şi marchează superb din colţul careului de 16 metri. Titlul e tot mai aproape!

Nicolo Napoli, antrenor Universitatea Craiova: Prima jumătate a fost un meci echilibrat, dar în final Timişoara a meritat victoria. Mergem înainte. Poli este o echipă foarte bună, cu jucători foarte buni.

Dusan Uhrin, antrenor Poli Timişoara: Sunt foarte bucuros că au venit mulţi suporteri. S-a văzut că jucătorii au fost influenţaţi de public. Le mulţumim că au venit să ne vadă. Nu vreau să vorbesc foarte mult despre acest meci. Ne gândim deja la următorul. Am reuşit să marcăm, în sfârşit din faze fixe. Astăzi cred că ne-a ieşit absolut tot. Ne aşteptam la un meci greu, am avut un adversar puternic. Cel mai important este că jucătorii şi-au îndeplinit sarcinile şi am blocat adversarul în zona liniei mediene. Am dominat adversarul datorită jocului de pase creat la mijlocul terenului. Înainte de acest meci apreciam adeversarul ca fiind cel mai puternic de până acum, dar am reuşit să-i dominăm. Nu sunt supărat pe Axente, a alergat foarte mult şi şi-a creat unele faze singur. Sarcina lui a fost să defacă apărarea, să pună presiune pe fundaşii adverşi. Sper că se va revanşa data viitoare. Nu vreau să vorbesc despre titlu. Ne aşteaptă, încă, un drum lung. La titlu se mai bat Steaua, Vaslui, Rapid, Dinamo. E de-ajuns o greşeală şi eşti pe alt loc în clasament.