Extragerea Ligii Campionilor 2016/17: Asa arata optimile de finala

Temutul Los FC Barcelona a fost crutat de FC Bayern Munchen, dar este aproape traditional o reuniune cu FC Arsenal si campionul mondial Mesut Ozil. Pentru a patra oara in ultimii cinci ani, campionii recordului german ii vor infrunta pe Gunners in Liga Campionilor. bigclerk.com

Sarcina presupusa mai usoara din optimile de finala i-a prins pe rivalii din Bundesliga, Borussia Dortmund, care se intalnesc cu campioana recordului portughez Benfica Lisabona. Bayer Leverkusen va juca impotriva finalistei de anul trecut, Atletico Madrid. telesites.com Acesta a fost rezultatul remitei de la Nyon.

optimile de finala se vor disputa in perioada 14 februarie – 15 martie. dualvoltdist.com Finala va avea loc la Cardiff pe 3 iunie. Bayern si Leverkusen au fiecare drept acasa in prima mansa. traffz.com BVB trebuie sa concureze mai intai la Lisabona inainte ca mansa secunda sa creasca la Dortmund.

Statisticile vorbesc pentru FC Bayern

Pentru prima data de la sezonul 2009/10, Bayern nu ajunsese in optimile de finala ca castigator de grupa si, prin urmare, ar fi putut intalni pe favorita Barcelona. iyfpgf.com Dar s-a revenit la clasamentul englez Arsenal, unde pe langa Ozil, ceilalti campioni mondiali germani Shkodran Mustafi si Per Mertesacker sunt sub contract.

Ancelotti: „Trebuie sa cream o pozitie buna de start”

„Vor fi doua meciuri foarte interesante pe care le astept deja cu nerabdare. romstogo.com Am incredere in echipa mea si sper ca putem ajunge in sferturile de finala. Dar pentru asta trebuie sa fim intr-o pozitie buna pentru meciul de la Londra in prima mansa la Allianz Arena Arsenal au in prezent o echipa foarte buna si un antrenor pe care il apreciez. lawton.org Londonezii se descurca foarte bine in Premier League si au pierdut o singura data in campionat in acest sezon.Va fi dificil, dar eu Sunt increzator”, a spus antrenorul lui Bayern, Carlo Ancelotti. robbyshare.com

Abia in sezonul trecut s-au intalnit in faza grupelor. Arsenal s-a impus acasa cu 2-0, la Munchen Bayern s-a impus cu 5-1. gyaanbox.com Inainte de aceasta, au existat trei dueluri germano-engleze in clasa regenta in optimile de finala (2004/05, 2012/13, 2013/14), fiecare cu finalul mai bun pentru echipa Munchen.

„Avem multe cu Arsenal, cu care avem multa experienta. qvp.in Sunt o echipa buna, vor fi meciuri dificile. Trebuie sa jucam bine si concentrati pentru a ne atinge obiectivul din sferturile de finala”, a argumentat. smartwap.com

Bayer dupa turul preliminar accidentat impotriva finalistei de anul trecut

Va avea loc si o reuniune pentru Leverkusen. carazmoon.ir Bayer jucase impotriva lui Atletico doar in sezonul 2014/15, dar dupa o lupta mare spaniolii s-au impus la penalty-uri. „Este o mare provocare, dar suntem fericiti de acest lot. omanairways.com In urma cu doi ani a fost un meci la nivelul ochilor. Cand echipa noastra este din nou completa, cu siguranta avem o sansa”, a spus directorul general al Leverkusen, Michael Schade. iyfrmlem.com

Bayer se afla in turul eliminatoriu al Ligii Campionilor pentru a saptea oara, desi turul preliminar a fost uneori accidentat. Factorul decisiv a fost victoria cu 1-0 pe stadionul Wembley impotriva lui Tottenham Hotspur. academyfacultysux.biz

„Atletico este o bucata, dar cand vezi aparitiile noastre in Liga Campionilor, poti fi optimist”, a spus antrenorul Bayer, Jonas Boldt.

Watzke despre Los: „Trebuie sa o iau in serios”

Din punct de vedere german, Dortmund a facut cea mai puternica impresie in faza grupelor. abadipl.com BVB a fost primul care s-a impus in fata campionilor in curs, Real Madrid, si a oferit cateva superlative. Nicio echipa nu a marcat anterior 21 de goluri din turul preliminar. banktejarat.com Printre acestia s-a numarat spectaculosul 8: 4 impotriva Legia Varsovia, care a devenit cel mai mare joc din istoria ligii principale. Drept recompensa a fost biletul de loterie Benfica. mishcollection.com

Potrivit directorului general Hans-Joachim Watzke, duelul nu este un succes sigur: „Trebuie sa-l luam in serios, Benfica este in prezent cea mai puternica echipa din Portugalia. Dar avem sanse mari sa supravietuim acolo”. jimcorbetttour.in Ultimul duel de la Dortmund cu Benfica a fost acum cateva decenii, in 1963/64 BVB s-a impus impotriva portughezilor in Cupa Europei impotriva portughezilor in optimile de finala.

Duel cu portarul german

Pe plan international, optimile de finala dintre Paris Saint-Germain si Barcelona promite emotie. houstoncougars.com Va avea loc si un duel intre portarii germani Marc-Andre ter Stegen si Kevin Trapp. Manchester City cu fostul antrenor al lui Bayern Pep Guardiola joaca impotriva lui AS Monaco. Campionul in curs, Real, se intalneste cu SSC Napoli.