BOULDER, Colo. (AP) – Juniorul Kiana Williams a lovit un 3-pointer care a legat jocul cu 12 secunde la stanga, apoi a furat mingea de la Mya Hollingshed si a scufundat un picior de 40 de metri la soneria pentru a trimite Stanford clasat al optulea pe langa Colorado 69- 66 Duminica.

Williams, ale caror 29 de puncte si sapte puncte de 3 au fost amandoua in cariera, aratau la fel de uimiti ca bivolii si fanii lor, in timp ce coechipierii ei o invarteau si sarbatoreau intr-un teanc in fata bancii lor, in timp ce oficialii mergeau la monitoare pentru a confirma cosul a fost bun.

Buzoienii (15-10, 4-10 Pac-12) au fost pe punctul de a castiga prima victorie asupra unei echipe de top 25 din 2016, dar au fost tinuti fara cos in finalul 3:06, dupa ce au preluat un avans de 64-59. si au ratat patru din sase aruncari libere in ultimele 26 de secunde, cu sansa de a-l ingheta.

Cardinalul (23-3, 12-2 Pac-12) a castigat cel de-al cincilea joc drept si la fel ca si victoria cu 76-68 in prelungiri fata de Colorado in urma cu trei saptamani, eroica din ultima secunda a fost necesara pentru a scapa de oferta licitata a bivolilor.

GEORGIA TECH 65, nr 4 NC STATE 61

RALEIGH, NC (AP) – Francesca Pan a marcat 13 din cele 30 de puncte ale sale in primele sase minute ale celui de-al treilea trimestru, iar Georgia Tech a construit un avans de doua cifre si a rezistat un miting tarziu pentru a bloca statul NC.

Jachete galbene (17-9, 8-7 ACC), care pierdusera sase din ultimele opt jocuri, s-au remarcat cu 30-25 la pauza, dupa ce au pierdut ultimele sase incercari de goluri de teren din al doilea sfert si s-au impus cu 3 puncte: 38. Insa Pan a inceput in al treilea trimestru, facand 6 din 7 incercari de gol-teren pentru a ajuta Georgia Tech sa construiasca un avantaj de 49-38.

NC State (22-3, 11-3), care a inceput 22-1, a pierdut acasa pentru a doua oara in patru zile in urma unei infrangeri la Louisville nr. 9, joi.

Array

3 OREGON 93, CAL DE SUD 67

LOS ANGELES (AP) – Erin Boley a marcat 25 de puncte, Ruthy Hebard a adaugat 22, iar Satou Sabally a avut 18 pentru a ajuta Oregon sa calatoreasca California de Sud.

Punctele lui Boley si cele sapte puncte ale ei au fost cele mai importante. Hebard si Sabally au avut 10 recuperari fiecare pentru a ajuta Ducele sa domine scandurile, 38-23. Sabrina Ionescu a avut 13 asistente pentru a merge cu 12 puncte – cele mai putine puncte de la 10 la UConn la inceputul acestei luni.

Ducii (24-2, 13-1 Pac-12) s-au impus pentru a conduce cu 28 de puncte in a patra, dupa ce USC a mentinut-o aproape la inceput.

Endyia Rogers a condus troienii (13-12, 5-9) cu 21 de puncte

5 UCONN 67, FLORIDA DE SUD 47

TAMPA, Fla. (AP) – Megan Walker a marcat 21 de puncte, iar Olivia Nelson-Ododa a adaugat duminica 20 pentru a ajuta UConn sa se opreasca lent pentru a bate Florida de Sud si a ramane neinvins in Conferinta de atletism american.

Huskies (21-3, 11-0), antrenat cu patru la pauza, a preluat conducerea spre inceputul sfertului al treilea si a intrerupt jocul incepand cu cel de-al patrulea sfert cu o alergare de 15-2 si detinerea USF (15-10 , 7-4) la un gol de teren in timpul unei intinderi de noua minute.

Aubrey Griffin a iesit de pe banca pentru a inscrie opt puncte, a prins sapte recuperari si a chemat apararea Huskies cu cinci furturi.

In imbunatatirea la 131-0 din toate timpurile impotriva adversarilor din liga de la formarea AAC, UConn a revenit luni de la o pierdere de 18 puncte fata de cea mai bine clasata Carolina de Sud, luni.

Array

Huskies nu a pierdut niciodata in fata USF, mergand cu 30-0 intr-o serie care dateaza din sezonul 2002-03.

NU. 18 KENTUCKY 73, NR. 6 STATUL MISSISSIPPI 62

LEXINGTON, Ky. (AP) – Rhyne Howard a marcat 26 de puncte si a condus o crestere din al treilea sfert care a trimis Kentucky peste statul Mississippi.

Howard a avut 11 puncte pentru a ajuta Wildcats (19-5, 8-4 Conferinta de Sud-Est) sa depaseasca Bulldogii 22-9 in a treia perioada. Amanda Paschal si Howard au lovit 3 puncte consecutive, in timp ce Kentucky a inchis sfertul cu un scor de 8-0.

Kentucky a condus 61-41 devreme in al patrulea moment inainte ca cele 10 puncte drepte ale lui Rickea Jackson sa ajute MSU (22-4, 10-2) sa ajunga in 10. Jaida Roper a lasat Wildcats sa mentina o perna sigura cu sase puncte consecutive in jos.

9 LOUISVILLE 82, DAME NOTRE 49

LOUISVILLE, Ky.

(AP) – Dana Evans a marcat 18 puncte pentru a conduce Louisville la o victorie asupra Notre Dame.

Cardinalii (23-3, 12-2 Conferinta de pe coasta Atlanticului) au facut suturi din 7 din 9 in timpul unei intinderi a celui de-al doilea trimestru, pentru a construi un avans de 36-21 la jumatatea perioadei. Louisville a jucat dezinteresat, eliminand 13 asistente la 17 cosuri in repriza.

Mik Vaughn a condus irlandezul (10-16, 5-9) cu 16 puncte.

10 MARYLAND 106, STATUL PENN 69

UNIVERSITY PARK, PA. (AP) – Stephanie Jones a marcat 21 de puncte la 9-din-11 impuscaturi si a incasat 11 recuperari si Maryland a coborat defensiv in a doua repriza pentru a obtine o victorie asupra Penn State.

Terrapinii, care au condus doar la 46-45 la pauza, si-au castigat al 11-lea drept in timp ce Nittany Lions au pierdut al 11-lea drept.

Diamond Miller si Shakira Austin, care au avut opt ​​recuperari, au adaugat 16 puncte de egalitate pentru Maryland (22-4, 13-2 Conferinta celor zece mari),

Kamaria McDaniel a condus Penn State (7-19, 1-14) cu 22 de puncte, cel de-al 11-lea sau joc din 20 de puncte din sezon,

12 ARIZONA 72, STATUL WASHINGTON 57

TUCSON, Ariz. (AP) – Liderul marcator Pac-12, Aari McDonald, a marcat 21 de puncte la impuscarea din 9 din 14, iar Arizona a batut statul Washington.

McDonald, un junior care a venit in medie de 20,5 puncte pe meci, a marcat in cifre duble in 62 de jocuri consecutive, cea mai lunga serie activa din tara.

Ea a marcat 10 puncte in sfertul de deschidere, inchizand perioada cu 3 puncte pentru 26-13. Conducerea a fost inca 13 la pauza si 15 dupa trei sferturi inaintea unei alergari de 11-2 la jumatatea sfertului al patrulea, inclusiv cinci puncte din McDonald, situand Arizona State in avans cu 24, 72-48, cu 3:38.

The Wildcats (21-4, 10-4) au atins 10 victorii la conferinta pentru prima data din sezonul 2010-11.

Sam Thomas a adaugat 18 puncte si sase asistente pentru Arizona, care a maturat seria sezonului de la Cougars (11-15, 4-10).

Nr. 13 DEPAUL 97, XAVIER 65

CHICAGO (AP) – Lexi Held a marcat 26 de puncte, iar DePaul a trecut prin Xavier.

Held a fost doar 1 din 7 din 3 puncte, dar 6 din 7 in caz contrar si 11 din 13 din linia de aruncare libera pentru Demonii Albastri (24-3, 14-1 Marea Est), care au castigat cinci drepturi.

Donya Morris a adaugat 15 puncte si sase asistente, Chante Stonewall a mai marcat 15 puncte, cu Deja Church adaugand 13 si Dee Bekelja 11. Kelly Campbell – ca si colegul lui Senior Stonewall, jucand jocul ei final la McGrath-Phillips Arena – a avut opt ​​asistente pentru a merge cu noua puncte.

A’riana Gray i-a condus pe muschetari (2-23, 1-13) cu 20 de puncte si noua recuperari. Carrie Gross a adaugat un nivel de cariera de 17 puncte, iar Morgan Sharps a avut 13.

DUKE 66, Nr.14 STATUL FLORIDA 64

DURHAM, NC (AP) – Haley Gorecki a marcat 21 de puncte, inclusiv doua aruncari libere cu 3,5 secunde la stanga, iar Duke a suparat statul Florida, incheind un sir de 13 pierderi directe impotriva celor mai mari 25 de echipe.

Incercarea lunga de 3 puncte a lui Nicki Ekhomu din partea stanga sus a iesit din fata jantei pe masura ce timpul a expirat.

Gorecki a facut o pregatire grea de conducere cu 13,4 secunde pentru a merge, iar Ekhomu a facut acelasi lucru la 9,8 secunde. Gorecki, care a fost 3 din 14 de pe teren si 14 din 16 de la linie, a fost lovit cu fault.

Leaonna Odom a adaugat 18 puncte la fotografierea din 11 din 11 pentru Duke (15-10, 9-5 Conferinta de pe coasta Atlanticului), care a castigat patru drepturi. Ekhomu a marcat 19 puncte, iar Nausia Woolfolk a adaugat 14 cu 11 recuperari pentru seminole (20-5, 9-5).

16 TEXAS A&M 73, Nr. 25 TENNESSEE 71

KNOXVILLE, Tenn. (AP) – Chennedy Carter a obtinut un punctaj de 37 de puncte in primul sau debut de la intoarcerea de la o accidentare la glezna, in timp ce Texas A&M a taiat Tennessee.

Carter, jucatorul de pretemporana al Conferintei de Sud-Est al anului, a ratat sapte partide dupa ce s-a ranit la glezna stanga, Aggies urmand sa intre 4-3 in acea perioada. Juniorul de 5 metri-7 a revenit la actiune joi si a marcat 18 puncte in 22 de minute de pe banca intr-o victorie 74-53 asupra lui Vanderbilt.

Shambria Washington a marcat 10 puncte, iar N’dea Jones a avut opt ​​puncte si 16 recuperari pentru Texas A&M (20-5, 8-4 SEC). Rae Burrell a marcat 19, iar Rennia Davis a avut 18 pentru Tennessee (17-8, 7-5), care a pierdut a patra dreapta.

17 IOWA 97, WISCONSIN 71

IOWA CITY, Iowa (AP) – Kathleen Doyle a marcat 22 de puncte, iar Iowa s-a impus cu 34 de victorii acasa, cu o victorie asupra Wisconsinului.

McKenna Warnock a adaugat 20 de puncte si Monika Czinano 19 la o impuscare combinata 14 din 19 pentru Hawkeyes (21-5, 12-3 Conferinta celor zece mari), care a castigat primul meci din 85-78 luna trecuta.

Makenzie Meyer a adaugat 13 puncte pentru Iowa, care a impuscat 55% (34 din 62) pentru a sari inapoi de la o pierdere de 93-59 la Maryland, in confruntarea pentru primul loc.

Imani Lewis a marcat 17 puncte si a incasat 12 recuperari pentru Wisconsin (11-15, 3-12).

Nr. 19 NORTHWESTERN 60, NEBRASKA 56

EVANSTON, Ill. (AP) – Veronica Burton a marcat 21 de puncte, iar Northwestern a marcat ultimele noua puncte ale jocului pentru a obtine o victorie asupra lui Nebraska.

Lindsey Pulliam a marcat ultimele patru puncte, incluzand aruncarile libere de la final, cu patru secunde ramase intr-un al patrulea sfert.

Jordan Hamilton a avut 10 puncte pentru Wildcats (22-3, 12-2 Big Ten), care au castigat al cincilea drept pentru a ramane o jumatate de joc in spatele primului loc Maryland.

Leigha Brown a marcat 14 puncte pentru Nebraska (16-10, 6-9).

STATUL OHIO 80, nr. 20 INDIANA 76

BLOOMINGTON, Ind, (AP) – Madison Greene a marcat 14 din cele 22 de puncte ale sale in sfertul al patrulea si Ohio State s-a raliat pentru a invinge Indiana.

Indiana (20-7, 10-5 Big Ten Conference), care incerca sa puna capat unei alergari de 13 jocuri impotriva Buckeyes (16-9, 9-5) din 2010, a condus cu 36-34 la pauza si si-a majorat conducerea. la 55-49 indreptandu-se in ultimul trimestru.

Cei de la Hoosiers si-au impins rapid conducerea la 10 inainte ca Greene si Buckeyes sa preia controlul pentru a-si inregistra a cincea victorie dreapta. Urmand 59-49, cu 9:07 ramase in joc, Greene a avut o pregatire si doi 3-pointers intr-o alergare 18-7 care s-a incheiat cu o formatie Janai Crooms pentru un avans de 67-66 Buckeyes.

Dupa ce Aleksa Gulbe a facut 1 din 2 aruncari libere pentru a trage chiar Indiana, Greene a scufundat doua lovituri grele, Jacy Sheldon a batut un 3-pointer si Braxtin Miller a capatat scorul 7-0 cu o configuratie pentru o conducere de 74-67 la 2:07 marca. Statul Ohio niciodata nu s-a remarcat.

Nr. 22 ARIZONA STATUL 72, WASHINGTON 68

TEMPE, Ariz. (AP) – Reili Richardson a marcat 17 puncte si a devenit liderul de asistenta permanenta al statului Arizona in timp ce Sun Devils a tinut Washington-ul.

Asistenta la inregistrarea lui Richardson a aparut pe o configuratie de Ja’tavia Tapley cu putin peste patru minute ramase, iar Jayde Van Hyfte a adaugat golul final al ASU cu 3:28. Amber Melgoza a marcat cele opt puncte ale lui Huskies in ultimul minut pentru a obtine Washingtonul in doua cu 15 secunde ramase, dar Iris Mbulito a facut doua aruncari libere cu 13 secunde la stanga si o tentativa contestata de lansare Melgoza a ratat marcajul.

Richardson, un senior, a terminat cu sase asistente oferindu-i 539 in cariera, una mai mult decat Briann ianuarie (2006-09), un antrenor asistent Sun Devils si un veteran WNBA de 11 ani acum cu Phoenix Mercury.

Tapley a marcat 13 puncte si Jamie Ruden 12 pentru ASU (18-8, 8-6), care a maturat seria sezonului.

Melgoza a marcat 18 puncte, iar Darcy Rees si Missy Peterson 10 pentru Washington (12-13, 3-11).

Nr. 23 ARKANSAS 108, Mississippi 64

OXFORD, Miss. (AP) – Alexis Tolefree a marcat 19 puncte, iar Chelsea Dungee a inscris 18, iar Arkansas a dispus de Ole Miss pentru a stabili un record de scor la un singur joc SEC.

Razorback-urile au trecut, de asemenea, in secolul trecut, invingand Kentucky 103-85 saptamana trecuta.

Arkansas (20-5, 8-4 Conferinta de Sud-Est) a inceput sa se indeparteze de Ole Miss (7-18, 0-12) tarziu in primul sfert. Taylor Smith a ingropat un 3-pointer pentru a-i aduce pe rebeli in 23-21 cu 98 de secunde ramase in primul. Insa, intr-un interval de 84 de secunde, Tolefree a raspuns cu trei aruncari libere, A’Tyanna Gaulden a urmat cu un 3 creat dintr-o fura de Amber Ramirez, iar Tolefree a incheiat sfertul cu alte 3 pentru un avantaj 32-23.

Razorback-ul a deschis-o in a doua si a depasit-o pe Ole Miss 26-14.